Severočeská PRAVDA

 List pokrokových občanů

Názory


Rubriky

Aktuální

Historie

Názory

Ohlasy

Vy se ptáte, my odpovídáme

Co nového v KSČM a nejen tam

Vyhrazeno mladým

Radíme a pomáháme si

Kam jsme se to dostali

Společenská kronika

Napište nám


Počítadlo

Počet přístupů

TOPlistPolicejní nesmysly

Příslušníci policie či veřejné bezpečnosti dříve byli a jsou i dnes častým předmětem různých vtipů, z nichž mnoho i oni sami vymýšleli. Některé skvělé činy policie pod vedením Ivana Modrého bychom rádi považovali za vtipy, leč věřte – nevěřte, jsou myšleny zřejmě vážně. To samo o sobě nás velmi trápí. Rádi bychom se nejen my, ale jistě i sami policisté dočkali toho, že policista bude profese velmi ctěná a vážená. Pokud ale bude policie provádět viditelné nesmysly, které budou navíc zasahovat do našich peněženek a komplikovat život běžné většině občanů, nedočkají se policisté úcty a neškodné vtipy se nejspíše budou měnit do odsuzující až nenávistné polohy. O skvělém nápadu na změnu barev policejních vozů, kterému může, ale jen chabě, konkurovat snad havlovský nápad na operetní uniformy hradní stráže (chabě proto, že to bylo jistě mnohem levnější), jsme již psali. Další „výborný“ nápad“ je zvýšení limitu škody při dopravní nehodě, ke které je třeba volat policii na 100000,- Kč. K tomu je třeba uvést, že možná polovina vozů občanů ČR jezdících po našich „skvělých“ silnicích této hodnoty ani nedosahuje. Tedy při naprostém zničení a zdemolování vozu na hromádku plechu by nemohl ani duch bývalého řidiče povolat policii bez nebezpečí, že pozůstalí uhradí výjezd.

Jiná věc je, že i současný limit 50000,- může být problematický z jednoho prostého důvodu: Stane se nepříliš vážná nehoda bez zranění řidiče. Dá-li havarijně nepojištěný řidič auto opravit do autoservisu, provedou mu opravu řekněme za 20000,- Kč. Dá-li havarijně pojištěný řidič auto opravit do servisu, přijde ho stejná oprava na 60000,- Kč, protože poškozené díly se vymění za nové. Proč ne? Je to jednodušší a pojišťovna to zaplatí. Otázka zní: Jaká je v tomto případě výše škody? 20000 nebo 60000? A jak to má řidič odhadnout? Má sebou vozit ceník náhradních dílů a znát průměrnou cenu hodiny práce v servisu? (Ta se liší i několikrát.)

Dohoda řidičů je další věc. Kdo zažil aspoň někdy v životě často i malicherné tzv. „sousedské spory“ o prkotiny, pochopí o čem je tu řeč. Dohodnout se kdo nehodu zavinil, jaká je výše škody, případně kdo to zaplatí? Možná tak v nebi andělé, při srážce obláčku a obláčkem, když by jim za jakoukoliv neochotu, netoleranci a jiné hříchy hrozil pád do vroucího pekelného kotle. Ale lidi?

Další otázky se nabízejí: K čemu je potom dopravní policie? K pořizování momentek? K vybírání pokut za špatné parkování? K nazouvání „botiček“? K předvádění nového designu starých i nových služebních vozů?

V rámci stranické a jiné spolupráce s ministrem Modrošilem by měly být aspoň zřízeny mobilní výjezdní soudní senáty v počtu několika set (podle průměrného počtu dopravních nehod x koeficient průměrné délky jednání – na některé křižovatce by mohla soudná stolice zasedat dva i více dnů, podle složitosti, počtu svědků, času na ohledání soudním znalcem, atd.), které by vyjížděly k dopravním nehodám a na místě nehody by zasedly a rozhodly ve správním nebo operativně trestním (dle závažnosti) řízení. Že by to bylo drahé? Inu každá hloupost něco stojí. Ale nakonec: O co kráčí, občane? Vždyť to zaplatí jen daňoví poplatníci (nejvíce ti chudší) jako spoustu jiných nesmyslů u nás! Nebo ne?

-GSDr-

   Zpět    


Naše anketa

Archiv Severočeské PRAVDY

Ročník 2007
Ročník 2006


Kontakty:

Severočeká PRAVDA

měsíčník OV KSČM v České Lípě

Vydává Miroslav Starý, IČO: 62732021

E-mail: stary3@ralsko.net

Adresa redakce: Česká Lípa, Sokolská 295

Tel.: 487 520 836